Skóra problematyczna wymaga szczególnie dobranej pielęgnacji. W tym przypadku zasada „mniej znaczy więcej” jest jak najbardziej wskazana. Dotyczy to faktu, że należy wybierać kosmetyki z maksymalnie krótkim składem, a jednocześnie ich ilość powinna być ograniczona do minimum.
Skóra problematyczna – codzienne oczyszczanie
Codzienne oczyszczanie jest zapewne najważniejszym elementem rutyny pielęgnacyjnej. Jeżeli Wasza skóra produkuje nadmiar sebum bądź zmagacie się z chorobą, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, to pamiętajcie, żeby oczyszczać skórę przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Do tego celu doskonale sprawdzi się płyn micelarny, zawierający aktywne micele, które wnikają w głębokie warstwy skóry, a następnie ją oczyszczają, usuwając wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, ale też nadmiar sebum. Duże znaczenie ma fakt, że taki kosmetyk pozwala utrzymać jeszcze prawidłowe nawilżenie. Najlepiej nalać odrobinę płynu micelarnego na płatek kosmetyczny, a następnie delikatnie przetrzeć nim twarz. Czynność warto powtórzyć kilka razy.
Żele do mycia twarzy i nawilżenie skóry – ważna część rutyny pielęgnacyjnej
Gdy skóra jest już oczyszczona płynem micelarnym, należy ją jeszcze umyć, stosując właściwe kosmetyki. Zarówno w przypadku skóry tłustej, problematycznej, jak i z AZS dobrze sprawdzi się żel myjący, który w składzie ma niacynamid. Ten składnik poza tym, że oczyszcza, zmniejsza stany zapalne i redukuje wydzielanie sebum, poprawiając kondycję skóry. Regularne stosowanie niacynamidu rzeczywiście daje naprawdę dobre efekty. Po umyciu twarzy warto zastosować jeszcze pastę aloesową, która działa antybakteryjnie. Możecie rzecz jasna kupić kosmetyki zawierające wysokie stężenie aloesu, ale również przygotować taki kosmetyk samodzielnie ze świeżego aloesu. Wystarczy tylko wycisnąć około 2 cm żelu i dodać do niego 2 łyżki ciepłej wody. Całość mieszamy i nakładamy na twarz za pomocą czystej gąbeczki do makijażu, delikatnie ugniatając skórę. Trzeba jeszcze poczekać, aż żel się wchłonie i można już pomyśleć o nałożeniu kremu z wysokim filtrem ochronnym. Dobrze sprawdzi się kosmetyk z kwasem hialuronowym, który tworzy warstwę ochronną. Ponadto zapobiega ucieczce nawilżenia. Doskonałe właściwości antybakteryjne i nawilżające ma krem z dodatkiem pestek winogron. A czy powinno się stosować się peeling? Oczywiście, że tak, tyle tylko, że musi to być peeling enzymatyczny, który jest delikatny dla skóry. Możecie zdecydować się na taki, który zawiera prebiotyki oraz ficynę, ale też kwas azelainowy.
Małe zmiany, a duże efekty, czyli czas na zdrowy styl życia
Trzeba zdawać sobie sprawę, że styl życia znacząco wpływa na kondycję skóry. Rzeczywiście zdrowa dieta sprawia, że jej stan może się poprawić. Dlatego też dieta powinna być oparta przede wszystkim na dużej ilości świeżych warzyw. Całkowicie natomiast trzeba wyeliminować jedzenie śmieciowe, czyli fast food, ale i jedzenie garmażeryjne, które pobudza produkcję sebum. Codziennie należy wypijać przynajmniej dwa litry wody niegazowanej, ale zalecane są także napary z rumianku czy oczywiście woda z dodatkiem aloesu. Nie zapomnijcie jak negatywne działanie na skórę ma stres. Jak wiadomo, nie można go zawsze wyeliminować, ale można sprawić, że nie będzie miał aż tak destrukcyjnego działania na ciało. W tym przypadku trzeba postawić na aktywność fizyczną, która pozwala się zrelaksować i pobudza produkcję endorfin.